MTÜ Idee on loodud 2000. aastal. Mittetulundusühing IDEE on vabatahtlikkuse alusel ühinenud füüsiliste isikute iseseisev kasumit mittetaotlev organisatsioon, mis tegutseb avalikes huvides isemajandamise põhimõttel. Organisatsioon keskendub kolmele peamisele tegevusvaldkonnale: täienduskoolitus, nõustamine ja teadustegevus.
MTÜ Idee on läbinud Eesti Hariduse Kvaliteediagentuuri täienduskoolituse õppekavarühma sotsiaaltöö ja nõustamine kvaliteedi hindamise 2023. Link HAKA veebilehele.
Organisatsiooni arenduseesmärkide saavutamiseks on kasutatud Eramus+ võimalusi. MTÜ Idee on läbi viinud kolm Erasmus+ projekti:
2023-1-EE01-KA122-ADU-000140380;
2020-1-EE01-KA104-077753;
2018-1-EE01-KA104-046911.
Lisaressursid on andnud võimaluse omandada uusi oskusi ja teadmisi MTÜ Idee koolitajatel ning õppekavadel õppijatele.
MTÜ Idee missiooniks on pakkuda kvaliteetset, paindlikku ja mitmekesiste valikutega õppimise võimalusi arvestades Euroopa ja Eesti arendusvajadusi. MTÜ Idee on tegutsenud sotsiaalvaldkonna täienduskoolituses aastast 2000.
Otsus 2017. aastal alustada tugiisiku ja tegevusjuhendaja täienduskoolitustega tulenes konkreetsest vajadusest töötajate järele Lõuna-Eesti regioonis.
2020. aastal alustas organisatsioon kogemusnõustajate koolitusega. Tegemist on uue profiiliga sotsiaalvaldkonna koolituses.
Alates aastast 2020 on uus kutsestandard nimetusega “Sotsiaal-ja tervishoiusspetsialist – tase 4” , mis koondab tegevusjuhendaja ja varem koolitusnõudeta olnud tugiisiku tegevused. Kutsestandardi vastuvõtmine aitas korrastada õpetatavaid õppekavu.
2020. aastal lisandusid õppimisvalikutesse kutseeksamiks ettevalmistavad kursused ja kogemusnõustaja baaskursus.
Kogemusnõustajad ei ole spetsialistid, vaid isikud, kes on kogenud või kogevad ise mõnda kriisi/haigust/puuet ning oskavad seetõttu mõista paremini teist samasuguse probleemiga isikut. Kogemusnõustajaid valmistatakse ette riiklikul tasandil kinnitatud baasõppekava alusel (täienduskoolitus), kuid edasine koolitus ja praktika kogemusnõustajatele puudub.
Alates 2020. aastast tehakse koostööd Rehaabikeskus OÜ-ga eesmärgiga edendada koolitusi koos integreeritud praktikaga.
MTÜ Idee on alustanud 2022.ndal aastal kogemusnõustajate uue täienduskoolitusega, mis on suunatud juba baaskoolituse läbinutele ja kellel on olemas praktiline töökogemus. Riikliku rahastuse võimalus sellisele täienduskoolitusele Eestis praegu puudub, MTÜ Idee kasutab koolituseks organisatsioon nappe sisemisi ressursse. Koolituse mahuks on 260h ehk 10AP; mis on jagatud kaheks mooduliks. Mõlemas moodulis on 1AP praktikat, soovitavalt praktika välisriigis.
Mittetulundusühingu koolitusstrateegia põhineb vajaduspõhisele analüüsile sotsiaalvaldkonna täienduskoolituses. MTÜ Idee täienduskoolituse õppekavadel õppija on pigem teise või kolmanda ringi õppija, kes soovib vahetada töökohta või leida endale sobilikku lisatööd.
Praktika eesmärkideks on arendada kogemusnõustajate baasoskusi nii individuaal-kui grupitegevustes ning teadmisi Euroopa praktikatest. Kogemusnõustamine on Eestisse jõudnud 2010-ndatel Soomest, kus pilootprojektiga koolitati esimesi koolitajaid. Soome mudelis on tegemist eelkõige vaimse tervise probleemidega klientidega, keda peale haiglaperioodi püütakse ühiskonda tagasi integreerida ja pakkuda neile arusaadavat tuge.
Eesti mudelis on klientide ringi laiendatud ja kogemusnõustajate teenuseid kasutavad Töötukassa (nii individuaal-kui rehabilitatsiooni teenusena), Sotsiaalkindlustusamet ja kohalikud omavalitsused.
Kesk- ja Lõuna-Euroopas sellisel kujul kogemusnõustamist ei tunta, vaimse tervise probleemidega isikute aitamiseks kasutatakse siiani rohkem spetsialistide teenuseid, nn mitteprofessionaalset toetamist ei tunnustata veel piisavalt.
Mitteprofessionaalide kaasamine on demokraatiat toetav tegevus, sest muudab spetsialist/klient diskursust. Kui varem oli kõrgemaks teadjaks spetsialist, siis diskursuse muutumise läbi on selleks saanud klient/patsient ise. Ta on oma elu ekspert ja teab, mis talle vajalik on (sh teenused ja toetavad tegevused).
MTÜ Idee kogemusnõustamise õppekava koolitajad on loonud kontakte erinevate vaimse tervise probleemidega tegelevate organisatsioonidega eesmärgiga edendada koostööd kogemusnõustajate ettevalmistamiseks nii Eestis kui mujal Euroopas (Lätis).
COVID-19 tõttu tekkinud globaalne sulgumine andis tõuget digioskuste arengule. Samas tekkisid ühiskonnas grupid, kellele piirangud tekitasid suurt kahju (näiteks gümnasistid, krooniliste terviseprobleemidega isikud). Mitmel tasandil kogetu (õppija vaade, koolitaja vaade, koolituse korraldaja vaade) põhjal võib välja tuua trendi, et digilahenduste kasutamine on kaasa toonud uut tüüpi probleemid (vaimse tervise probleemide märgatav tõus, lõhe digikasutajate-ja mittekasutajate vahel). Vaimsete probleemidega toimetulekuks avas MTÜ Idee mitmeid tugigruppe, et kaasata kogukonda probleemidega toimetulekuks.
Digipädevus ja keskkonnasäästlikus on MTÜ Idee koolituspraktikas igapäevaselt ühendatud. Koolituse keskkonnana on kasutusel Google Klassiruum, mis koondab lektorite õppematerjalid ja osalejate igapäevategevused (rühmatööd, kodutööd jms).
2023-1-EE01-KA122-ADU-000140380
Õpirännete eesmärkideks on olnud:
- Osaleda võrgustiku ECMH konverentsidel. ECMH korraldab iga-aastast konverentsi ja on õppeplatvorm vaimse tervise spetsialistidele, teenusekasutajatele, teadlastele ja kõigile valdkonnast huvitatud inimestele
- Osaleda õppekavade arendustegevusi toetavatel täienduskoolitustel ja
- Osaleda rahvusvahelistes koostöövõrgustikes ja teadustegevuses. Infot avaldatud ettekannete ja artiklite kohta leiab veebilehelt https://vaikeraudava.academia.edu; etis.ee; https://scholar.google.
Osalemine ECMH konverentsil. ECMH korraldab iga-aastast konverentsi ja on õppeplatvorm vaimse tervise spetsialistidele, teenusekasutajatele, teadlastele ja kõigile valdkonnast huvitatud inimestele. Ljubljana, Slovenia, Sep 13 – Sep 15, 2023
Soome Vaimse Tervise Keskliit (Helsingi)
Tenerife kursus
Projekti eesmärgide saavutamine.
• Edendada kogemusnõustajate koolitajate koostööd
Kogemusnõustajate kui mitteprofessionaalide kaasamine oma taastumisprotsessi ei ole Euroopa laialt levinud meetod. Seetõttu on oluline, et kõik, kes kogemusnõustamist praktiseerivad ning selleks ettevalmistava koolitusega tegelevad, saaksid reflekteerida oma kogemusi ja kasutusele võtta teiste häid praktikaid.
On toimunud kogemusnõustamise täiendusõppekava täiendamine (uue tehnika jms lisamine)
• Arendada kogemusnõustajate osalemist Euroopa partnervõrgustikes.
Heade praktikate levimiseks on oluline, et uuem info ei jääks ainult koolitajate teadmiseks, vaid igal edasijõudnud kogemusnõustajal on võimalus ennast arendada osaledes partnervõrgustike tegevustes.
Projekti käigus osalevad konverentsil kogemusnõustajad, kes on huvitatud edaspidisest arendustegevusest.
• Koolitajate osalemine kursusel Working with learners from vulnerable backgrounds või samalaadsel kursusel.
Kursuse sisu samastub kogemusnõustajate koolitusega, seega on võimalus tutvuda teistsuguse kursusega kui Eesti kogemusnõustajate baaskoolitus.
2020-1-EE01-KA104-077753 „Koolita koolitajat“ Perioodil 26/10/2020- 25/10/2022
Koolitajad osalesid erinevatel täienduskursustel. Kaks koolitajat osalesid ECMH teaduskonverentsil, ECMH on õppeplatvorm vaimse tervise spetsialistidele, teenusekasutajatele, teadlastele ja kõigile valdkonnast huvitatud inimestele, kus oli võimalus sõlmida uusi koostöökontakte.
Projekti tulemusena on MTÜ Idee koolitajad õppinud kasutama uusi IKT vahendeid, arendanud oma suutlikkust kursuste korraldamises ja sisuloomes. Omandatud on uusi hariduslikke lähenemisi erinevatest kultuuridest ja arendatud erialast keeleoskust.
Projekti tulemusena on kolmele väljakujunenud õppekavale lisandunud kaks uut õppekava. Eraldi koostati e-moodulid, mida on võimalik integreerida kõikidesse õppekavadesse.
Kõik osalejad jagasid oma teadmisi ja oskusi õppijate ja kolleegidega.
Toetust on saanud MTÜ Idee projekt tugigruppide loomiseks
On uuenenud MTÜ IDEE koolituskalender.
MTÜ Idee osales Erasmus+ KA104 projektis “Teach the trainer”
Võtmeisikud on osalenud kolmel kursusel, lisaks üks võtmeisik teaduskonverentsil.
Projekti tulemuseks on, et kolmele väljakujunenud õppekavale lisandus kaks uut õppekava. Eraldi koostati e-moodulid, mida on võimalik integreerida kõikidesse õppekavadesse.
Loodi kontakte uute koostöövõrgustike loomiseks.
All the Key people participated in three courses, in addition to that one person also participated in the scientific conference.
The outcome of the project is that two new curricula were added to the three already established curricula.
E-modules were also prepared so that they can be integrated into the all curriculums.
Contacts were also established so that new opportunities and networks for cooperation could become possible in the future.